آموزش بازتعریف اپراتورها در ++C

بازتعریف مجدد اپراتورها(Operator overloading) یکی از ویژگیهای قدرتمند و جذاب و پر کاربرد به خصوص در ریاضیات است. در این ویژگی زبان ++C به برنامه نویس اجازه تعریف مجدد اپراتورهای موجود در زبان مانند(+ و – و * و …) را روی کلاسهای عمدتاً محاسباتی هستند را بدون تغییر کتابخانه های استاندارد می دهد.
در این کلیپ با یک مثال ساده تعریف اپراتورهای درج (Insertion)(>>) و استخراج(Extraction)<< را می آموزیم.

تعریف تابع دوست برای یک کلاس

تابع دوست یکی از امکانات یا ویژگی هایی است که در زبان ++C به برنامه نویس اجازه می دهد که توابعی خارج از محدوده (Scope) کلاس تعریف کند و اجازه دسترسی به عناصر خصوصی (Private) کلاس را به توابع با کلمه کلیدی friend(به معنای دوست) بدهد.
دلیل این کار، افزایش کارایی یا به زبان ساده تر افزایش سرعت اجرای برنامه ها به خصوص زمانی که تعداد فراخوانی این نوع توابع در برنامه با نرخ بالایی انجام میشود.
البته نقدهایی هم به وجود چنین ویژگی هایی در زبان ++C وجود دارد که از طرف گروه طراحان مباحث شی گرایی به لحاظ فلسفی و یا اصول مهندسی نرم افزار مطرح می کنند. به جهت اینکه ما اصول طراحی شی گرا را با این ویژگی friend به نوعی تضعیف و یا زیر پا می گذاریم. مثل این است که شما یک گاو صندوق بخرید و یک کپی از کلید این گاو صندوق را به بعضی از دوستانتان بدهید. به دلایلی مثل این که این دوستان با بقیه فرق می کنند و  شما آنها را به دلایلی که برای شما موجه است مستثنی کرده اید. اما از دید پلیس یا مراجع قضایی این کار شما یکجور بی احتیاطی تلقی می شود. دیگر این اسناد و اطلاعات موجود در گاوصندوق جنبه محرمانگی (Private) را نخواهند داشت.
بنابراین توصیه میشود که یا از این ویژگی friend در طراحی کلاسها استفاده نکنید یا اینکه با رعایت تمامی اصول طراحی حفظ اطلاعات در کلاسها از این ویژگی بصورت محدود استفاده کنید.

آموزش ++C- آشنایی با اشاره گر (Pointer)

اشاره گر (Pointer) یکی از ویژگی های قدرتمند زبان ++C است. کار کردن با آن نیاز به دقت و فهم دقیق این مفهوم داد. به زبان ساده نوعی داده (Data type) است که محتوای آن برخلاف بقیه انواع داده ای بجای اینکه اطلاعات باشد، آدرس مکان اطلاعات است.

در این کلیپ کوتاه با یک مثال ساده تعریف و بکار گیری اشاره گر نشان داده شده است.

این کلیپ تنها آشنایی با اشاره گر است و کاربردهای بیشتر را در پستهای بعدی خواهیم دید

آموزش برنامه نویسی جاوا

سلام خدمت تمام دوستان

قصد دارم با شیوه جدیدی زبان برنامه نویسی جاوا را بعد از سالها تدریس در دانشگاه در اینجا خدمتتان ارائه دهم.

خیلی از دانشجویان را دیده ام که برنامه نویسی برایشان مثل یک کابوس می ماند و خیلی از آنها امیدی ندارند که روزی بتوانند برنامه نویس شوند.

دوست دارم نگرش نادرستی که در آموزش برنامه نویسی وجود دارد را اصلاح کنم.

اگر با طرز فکر درستی به زبان برنامه نویسی و خود برنامه  نویسی نگاه کنیم، برنامه نویسی یک کار بسیار لذت بخش برای ما خواهد شد.

خیلی از ایرادهایی که افراد در شروع برنامه نویسی دارند، انتظار و تلقی غلطی از برنامه نویسی در ذهنشان شکل گرفته است.

به هر حال ما در اینجا به زودی آموزش های گام به گام را برای کسانی که هیچی چیزی از برنامه نویسی نمی دانند قرار خواهیم داد.