کتاب قدرت زمان حال

قدرت حال

یکی از علاقه های من معرفی کتابی است که خوانده ام و از خواندن آن لذت برده ام. به خصوص کتابهایی که بینش و درک ما را در این دنیای شلوغ و ذهن های خسته و چند کاره تغییر می دهد. 

کتاب قدرت حال(Power of Now) نوشته اکهارت توله که توسط غزال رمضانی ترجمه شده است و به صورت رایگان توسط مترجم در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. 

این کتاب تجربیات شخصی نویسنده و افرادی است که به دنبال آرامش حقیقی هستند. 

برداشتهایی از کتاب :

وجود شما در ذهن شما خلاصه نمی شود. عنوان فصل اول است. در آغاز کتاب، نویسنده ما را واقعیتی عمیق آشنا می کند که درک آن در ابتدا بسیار دشوار می نماید. هویت واقعی ما پنهان مانده و هویتی کاذب ما را در برگرفته است: هویت ذهنی. ما موجودی فراتر از ذهن خود هستیم و ذهن تنها ابزاری است در خدمت وجود با ارزش ما.

نویسنده با لحنی خاص به خواننده تذکر می دهد که درک این هویت و تمایز آن و از یکدیگر با ذهن امکان پذیر نیست. یعنی شما نمی توانید خود واقعی خویش را با ذهن درک کنید.

ذهن زمان محور است، یعنی یا در زمان گذشته است یا در زمان آینده. و چیزی که از آن فرار می کند، زمان حال است.

ریشه تمام غمها و نگرانی های ما در همین نوع استفاده ما از ذهن قرار گرفته است. زندگی در زمان حال، از آن تمرینهایی است که برای توسعه فردی و پیشرفت و به خصوص احساس آرامش ضروری است.

سوال:

آیا شما بیشتر نگرانید یا ناراحت؟ بیشتر دلواپسید یا بیشتر غرولند می کنید. بعد از خواندن این کتاب به خوبی درک خواهید کرد که علت آن در ذهن شماست. باید از ذهن خود بیرون بیایید. در زمان حال زندگی کنید تا طعم آرامش و خلاقیت را درک کنید. تنها مالک زمان حال هستیم و گذشته و آینده توهم ساخته ذهن است.

سه روش ساده برای زندگی در زمان حال:

  • تمرکز شدید روی کاری که در حال حاضر انجام می دهید. به خودتان بگویید کار دیگری ندارم.
  • تمرکز روی تنفس
  • ناظر بودن بر ذهن خود

 

روش واقعی و جذاب برای هدف گذاری

شاید شما هم مثل من با هدف و هدف گذاری مشکل داشته باشید. راستش را بخواهید من خیلی علاقه ای به هدف گذاری ندارم. یک دلیل ساده آن ترس از شکست است. کسی که هدف می گذارد، ممکن است به آن نرسد به خصوص با روشهایی که در کتابهای مرتبط خودیاری و موفقیت توصیه شده است.

همانطور که می بینید، هدف با شکست همخانه شده است. هر جا هدفی هست، منتظر شکست هم باید باشید. و یکی از ترسها، همین ترس از شکت است. پس طبیعی است که با این دیدگاه، هدف منفور باشد.

روش واقعی و جذاب برای هدف گذاری

تمام کتابها، برای هدف گذاری روش تهیه لیست خواسته ها، آرزوها و … را مطرح می کنند. اولش جذاب به نظر می رسد.

مثلاً شما می گویید من می خواهد در پایان سال ۱۰۰ میلیون پس انداز داشته باشم. تمام ویژگی های هدف را شامل شفاف، محدود و زماندار و غیره را دارد. پس خیلی هدف خوبی است. شما را شاد می کند. بماند که ته دلتان می گویید معلوم است که به آن نمی رسم!

به نظر من این روش یک روش فانتزی برای هدف گذاری است. بیشتر بر مبنای خیالات فرد پایه ریزی شده است.

حالا بیایید به هدف خودتان  به عنوان یک مانع در برابر رشد خود نگاه کنید. یا یک مساله ای که باید حل کنید تا وارد مرحله بعدی مسیر توسعه و پیشرفت خود شوید. پس اهداف در واقع همان موانع و مسائلی است که شما و تنها شخص شما با آن روبرو است و باید آنرا حل کند تا به مرحله بعدی رشد دسترسی داشته باشد.

این تعریف چه فایده ای دارد؟

با این تعریف شما متوجه میشوید که چرا ۹۵ درصد افراد در هدفگذاری شکست می خورند. چرا مخاطبان این کتابها بعد از مدتی دست از کار می کشند و انگیزه خود را از دست میدهند. چون مفهوم واقعی و رسالت هدف را درک نکرده اند.

فایده بعدی این تعریف این است که شما متوجه میشوید چرا هدف باید توسط خود شخص انجام شود. چون موانع و مسائل هر کسی با دیگری فرق می کند. شما نمی توانید اهداف کس دیگری را برای خود به عنوان هدف انتخاب کنید. چون مسائل و موانعی که هر فرد با آنها روبرو است خاص خودش است.

پس بیایید بعد از این برای هدف گذاری، لیست موانع، مشکلات و  هر چیز منفی که شما را اذیت می کند را تهیه کنید. این لیست نقطه شروع خوبی برای هدف گذاری واقعی است.

حالا شما می بینید خیلی از این چیزهایی که شما بدتان می آید و از آن ها دوری میکنید باید در لیست اهداف امسال شما جای داشته باشد.

پس دلیل اینکه تنها ۵ درصد در هدف گذاری موفق میشوند، این است که آنها با نقاط ضعف و کمبودهای خود صادقانه روبرو میشوند.

این لیست را تهیه کنید. سپس ترتیب منطقی بین آنها را در نظر داشته باشید. یعنی کدام مانع را باید اول از سر راه خود بردارید. این روش همانند یک بازی جذاب و واقعی نه فانتزی خواهد بود. با برداشتن هر مانع شما به خودتان اجازه می دهید وارد مرحله بعدی مسیر توسعه و پیشرفت خودتان شوید.

از طرفی وقتی شما با موانع و مسائل خود روبرو میشوید از حالت تخیلی به یک نگرش واقع بینانه مجهز میشوید. هدفهایی برای خودتان می گذارید که از نیاز واقعی شما سرچشمه گرفته است و برآوردن نیازها قبل از هر هدفی باعث موفقیت خواهد بود.

اگر درک و نقطه نظر و یا روش دیگری برای هدف گذاری دارید، خیلی دوست دارم در قسمت زیر با من درمیان بگذارید.